Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

تاریخچه شنا و قوانین آن

تاریخچه شنا و قوانین آن

شنا به ترکيبي از قدرت و تکنيک صحيح نياز دارد. از آن جا که آب براي بشر محيطي بيگانه است، جنبه­هاي تکنيکي حرکت در آب در سطح مسابقات، اهميت خيلي بيشتري پيدا مي­کند

شنا به ترکيبي از قدرت و تکنيک صحيح نياز دارد. از آن جا که آب براي بشر محيطي بيگانه است، جنبه­هاي تکنيکي حرکت در آب در سطح مسابقات، اهميت خيلي بيشتري پيدا مي­کند. اغلب افرادي که به عنوان يک ورزش شنا مي­کنند، از تکنيک­هاي صحيح اين رشته بي­اطلاع هستند. لذا پيشرفتي ندارند؛ اما حتي برايشنا گران حرفه­اي و با تجربه نيز، بهبودهاي جزيي در تکنيک مي­تواند موجب تفاوت­هايي در کيفيت کار، البته در سطح ملي و بالاتر شود.

تاريخچه

شواهد باستان شنا سي نشان مي­دهند که قدمت شنا و شنا کردن به 2500 سال قبل از ميلاد در تمدن مصر و بعد از آن در تمدن‌هاي آشور و يونان و روم باستان باز مي­گردد. آن چه از گذشته آموزش شنا مي‌دانيم بر اساس يافته‌هايي است که از حروف تصويري هيروگليف مصريان به دست آورده‌ايم. يوناني‌هاي باستان و رومي‌ها شنا را جزو برنامه‌هاي مهم آموزش نظامي خود قرار داده بودند و مانند الفبا يکي از مواد درسي در آموزش مردان بوده است.شنا در شرق به قرن اول قبل از ميلاد باز مي‌گردد. ژاپن جايي است که شواهد و مدارکي از مسابقات شنا در آن وجود دارد. در قرن هفدهم به دستور رسمي حکومتي شنا به صورت اجباري در مدارس تدريس مي‌شد.

مسابقات سازمان يافته شنا در قرن 19 ميلادي قبل از ورود ژاپن به دنياي غرب شکل گرفت. از قرار معلوم مردم ساحل‌نشين اقيانوس آرام به کودکان هنگامي که به راه مي­افتادند يا حتي پيشتر شنا مي­آموختند. نشانه­هايي از مسابقات گاه و بي­گاه ميان مردم يونان باستان وجود دارد و هم چنين يکي از بوکسورهاي معروف يونان شنا را به عنوان تمرين در برنامه ورزشي خود گنجانيده بود. رومي­ها اولين استخرهاي شنا را بنا کردند و گفته مي­شود که در قرن اول پيش از ميلاد «کي يس مي سي ينس Geiumaecenas» اولين استخر آب گرم را ساخت.

برخي عدم تمايل اروپائيان به شنا را در قرون وسطي ترس از گسترش و سرايت عفونت و بيماري­هاي مسري مي­دانند از طرفي شواهدي وجود دارد که نشان مي­دهد در سواحل بريتانياي کبير در اواخر قرن هفده ميلادي از شنا در آب به عنوان وسيله­اي براي درمان استفاده مي­شد. البته تا پيش از قرن نوزدهم شنا به عنوان تفريح و ورزش در ميان مردم جايگاهي پيدا نکرد. زماني که نخستين سازمان شنا در سال 1837 تأسيس شد. در پايتخت بريتانيا يعني لندن، 6 استخر سرپوشيده وجود داشت که مجهز به تخته شيرجه بودند. در سال 1846 اولين مسابقه شنا در مسافت 440 يارد در استراليا برپا شد که بعد از آن هر ساله نيز به اجرا درآمد. باشگاه شنا ي «متروپوليتن Metropolitan» لندن در سال 1869 تأسيس شد که بعداً به انجمن شنا ي غيرحرفه‌اي تغيير نام پيدا کرد که در واقع هيئت رئيسه شنا ي غيرحرفه­اي بريتانيا بود. فدراسيون­هاي ملي شنا در چندين کشور اروپايي در سال 1882 تا 1889 شکل گرفتند.


آ شنا يي با استخر : اندازه هاي فني و نكات بهداشتي

▪ اندازه هاي فني : استخرهاي موجود با توجه به نحوه استفاده به دو دسته تقسيم مي شوند:

۱ استخر آموزشي ۲ استخر قهرماني

۱ استخر آموزشي : معمولا در ابعاد ۸-۸ و يا ۸-۱۰ متر طوري طراحي و ساخته مي شود كه الگوهاي آموزشي و يا ابزارهاي كمك آموزشي در آن مد نظر باشد ، مثلا عمق آن حداكثر به ۲۰/۱ متر و به صورت شيب دار به نحوي ساخته كه لااقل يك ضلع استخر علاوه بر كم عمق بودن قسمتي از آن بصورت پلكان وارد استخر شده تا براي آن دسته از اشخاصي كه از وارد شدن ناگهاني در آب وحشت دارند مناسب باشد.

ميله هايي استيل در اطراف ديواره ها و در قسمت سطح آب نصب شده كه حدود ۱۰ سانت با ديواره فاصله دارند كه براي غوطه ور شدن و آموزش دست وپا بسيار مرد استفاده قرار مي گيرد،عمق آب اينگونه استخرها قابل تنظيم است.

جداي ميله استخرهاي آموزشي لوازم كمك آموزشي نظير : تخته شنا به ابعاد مختلف – دوقلوي شنا – حلقه لاستيكي – كمربند نجات – بازو بند نجات – دماغ گير – گوشي پاي دلفيني(قورباغه) و....كه هركدام موارد خاص خودش را دارد براي افراد مختلف مورد استفاده قرار مي گيرد.

۲ استخرهاي قهرماني: طول اينگونه استخرها ۳۳/۳۳ متر ۲۵ متر ۵۰ متر و عرض آن ۱۰ ۲۱ متر متغير است وعمق آن كمتر از ۸۰/۱ متر نيست اينگونه استخرها به دو صورت روباز يا سرپوشيده مورد بهره برداري قرار مي گيرد.

در استخرهاي سرپوشيده معمولا از آب گرم استفاده مي شود – ولي در استخرهاي روباز اكثرا از آب سرد طبيعي بهره مي گيرد.

در ضلع عرض استخر سكوهايي نصب مي شود كه به عنوان سكوي استارت مورد استفاده شنا گران است اين سكوها به ابعاد ۵۰-۵۰ سانتي متر با شيب ۱۰ سانت بصورت ثابت يا سيار نصب ميشود و ارتفاع تا سطح آب بايد بين ۵۰تا ۷۰ سانت باشد.دستگيره هاي كرال پشت بايد طوري به سكو وصل باشد كه در ارتفاع ۳۰تا ۶۰ سانتي متر و جلوتر از ديواره استخر نباشد، هر چهار طرف سكوها بايد شماره گذاري شود و اين شماره طوري نصب مي شود كه اگر پشت به سكوها بايستيم سكوي شماره ۱ در طرف راست و شماره ۲ بعد از آن و بقيه به همين ترتيب شماره گذاري خواهد شد.تعداد خطوط شنا(لاين) بسته به عرض استخر بين ۶ تا ۸ خط متغير است،اين خطوط بوسيله طنابي كه دو سر آن با قلابهايي به ديواره استخر وصل است در طول استخر كشيده مي شود روي طناب اجسام غوطه ور دو انتهاي طناب با رنگ ساير قسمتها متفاوت است. عرض هر خط شنا بايد ۲/۵ متر باشد.

طناب نشانه براي برگشت كرال پشت بايد در عرض استخر و در۸۰/۱ سانتي متر بالاي سطح آب قرار داشته ضمنا اين طنابها براي برگشت كرال پشت بايد ۵ متر از ديوار انتهاي استخر فاصله داشته باشد.

خطوطي در كف استخر و در وسط خطوط شنا و به رنگ تيره كشيده شده كه عرض آن ۲۰ سانت و در طول استخر كشيده مي شود و فاصله آن با ديواره عرضي ۲ متر است كه بوسيله خط عرضي ديگر كه پهناي آن ۲ سانت است قطع مي شود(بصورتT) طول اين خط ۱ متر است.

نور استخر بايد كافي و طوري از بالا به آب بتابد كه در سرتاسر استخر نور مناسب وجود داشته باشد،براي ديد بهتر شنا ران از چراغهايي كه درديواره داخلي استخر نصب مي شود ولتاژ آن حدود ۱۲ ولت است استفاده مي شود.

۲ نكات بهداشتي استخر:

در استخرهاي سرپوشيده بدليل سيستم آب گرم محيط براي رشد ميكروب وعوامل بيماري زا بيشتر از استخرهاي روباز فراهم است لذا علاوه بر وجود دستگاه تصفيه آب كه مداوم در حال فعاليت است و با مكش آب استخر به داخل تصفيه خانه و برگشت آن به استخر و وجود دستگاه كلرزني اتوماتيك آب آن تصفيه و كلر زده مي شود،لازم است حتما نكات بهداشتي آن نيز رعايت گردد:

۱ ديواره و كف استخر بوسيله كاشي ويا سراميك براي شستشوي بهتر پوشانده مي شود.

۲ لبه هاي استخر نسبت به سطوح اطراف آن كمي برآمده و شيب آن به طرف داخل استخر است.تا آبهاي سطحي با برخورد به برآمدگي ها وارد استخر نشود(شيب دار بودن لبه بخاطر جلوگيري از مواج شدن آب است).

۳ قبل از ورود به استخر گرفتن دوش و زدن شامپو بمنظور رعايت نظافت آب استخر ضروري است.

۴ پس از خاتمه و خروج از استخر جهت نظافت شخصي زدن صابون و شامپو و گرفتن دوش ضروري است.

۵ حدفاصل بين رختكن و استخر و قبل از ورود به آن حوضچه آب كلر قرار دارد كه براي ضد عفوني كردن پاها استفاده مي شود.

۶ علاوه بر زدن شامپو پيشنهاد مي شود حتما لاي انگشان دست و پاها و زير بغل هم با صابون شسته شده تا مانع از رشد ميكروب و قارچ شود.

۷ براي استفاده صحيح استخر و رعايت حقوق ديگران توجه به نكات بهداشتي و ايمني كه در تابلوها و علائم هشدار دهنده نصب و اعلان مي شود،همچنين گوش دادن به تذكرات ناجيان غريق استخر ،محيطي دلنشين و نشاط آور و شنا ي در آن موجبات خاطر اطمينان كساني است كه از استخر وحشت دارند.

● آ شنا يي با رشته ها و مواد مختلف شنا :

▪ در كليه مسابقات رسمي وبين المللي ۴ نوع با استيل هاي زير مورد استفاده قرار مي گيرد:

۱ شنا ي آزاد(هر نوع شنا يي مي تواند باشد به جز كرال پشت قورباغه پروانه)۲ كرال پشت۳ شنا ي قورباغه۴ شنا ي پروانه

▪ اين چهار شنا از رده هاي مختلف سني با متراژهاي مختلف برگزار مي شود، در برگزاري مسابقات رسمي سه رده سني وجود دارد:

▪ نوجوانان در سنين زير ده سال ۱۱و۱۲ سال ۱۳و۱۴ سال

▪ جوانان در سنين :۱۵و۱۶و۱۷ سال

▪ بزرگسالان (عموم) در سنين ۱۸ به بالا

علاوه بر مسابقات انفرادي مسابقاتي نيز به صورت امدادي (۴نفره)مختلط آزاد برگزار مي شود در مسابقات امدادي(مختلط امدادي)حتما بايد از ۴ شنا گر استفاده شود كه نفر اول آن كرال پشت – نفر دوم قورباغه – شنا گر سوم پروانه و آخرين شنا گر شنا ي آزاد انجام مي دهد.در شنا ي مختلط انفرادي يك شنا گر كه شنا ي اول آن پروانه شنا ي دوم آن پشت و دو شنا ي آخر قورباغه و آزاد مي باشد.

● مواد مسابقه دو سال :

۵۰ متر آزاد – ۵۰ متر قورباغه ۵۰ متر پشت ۵۰ متر پروانه ۵۰-۴ آزاد انفرادي وتيمي

● مواد مسابقه ۱۱ ۱۲ سال:

۵۰ متر آزاد ۱۰۰ و ۲۰۰ آزاد ۱۰۰ قورباغه ۱۰۰ پشت ۱۰۰ پروانه – ۲۰۰ مختلط انفرادي – ۱۰-۴ تيمي

● مواد مسابقات ۱۳ ۱۴ سال:

۱۰۰و۲۰۰و۴۰۰ آزاد – ۱۰۰و۲۰۰ قورباغه – ۱۰۰و۲۰۰ پشت – ۱۰۰و۲۰۰ پروانه – ۵۰-۴ مختلط انفرادي – ۱۰۰-۴ آزاد تيمي

● مواد مسابقات۱۷و۱۶و۱۵ سال:

شنا ۱۰۰و۲۰۰و۴۰۰و۵۰۰ آزاد – ۱۰۰و۲۰۰ پشت – ۱۰۰و۲۰۰ قورباغه – ۱۰۰و۲۰۰ پروانه – ۵۰-۴ و ۱۰۰-۴ مختلط انفرادي – ۱۰۰-۴ و ۲۰۰-۴ مختلط تيمي يك شنا گر مي تواند در همه موارد بالا شركت كند و از هر تيم در هر ماده ۲ نفر بيشتر نمي توانند شركت نمايند.

● مقررات برگزاري مسابقات:

▪ در هر مسابقه شنا اگر به صورت كشوري و رسمي برگزار شود حداقل ۳۰ داور نياز دارد كه اين تعداد را در مسابقه داخلي مي توان به ۱۵ ۱۰ نفر كاهش داد،داوران مسابقه شامل:

سرداور ۱ نفر استارتر – داوران وقت نگهدار براي هر خط ۳ نفر – سرپرست وقت نگهداران – داور برگشت – سرپرست داوران برگشت ۲ نفر – داوران استيل ۲ نفر – داور برگشت در ابتدا و انتهاي استخر ۱ نفر – منشي كل ۱ نفر – هماهنگ كننده ۲ نفر – گوينده ۱ نفر – داور رده بندي دست كم براي هر خط ۱ نفر – سرپرست داوران رده بندي

▪ وظايف سرداور :كه بر كل مسابقات و داوران و وقت نگهداران نظارت دارد و شروع مسابقه را به استارتر اعلام مي كند و همچنين تصميم گيري نهايي در مورد مسائلي كه در مسابقه پيش مي آيد با اوست.در آغاز مسابقه سرداور با زدن چند سوت كوتاه به شنا گران علامت داده تا لباس هاي اضافي را خارج و آماده شوند،سپس با زدن يك سوت ممتد شنا گران دعوت مي كند تا پشت سكوي استارت قرار گيرند(در شنا ي پشت پس از شنيدن سوت ممتدشنا گران وارد آب مي شوند)پس از آماده شدن شنا گران و داوران وقت نگهدار با بالا بردن دست بصورت كشيده به استارتر علامت مي دهند.

▪ وظايف استارتر:كنترل شنا گران را بعهده گرفته و هر شنا گري كه مرتكب يكي از خطاهاي زير شود به سرداور گزارش مي نمايد:

۱ از استارت خودداري نمايد ۲ عمداً از قوانين اطاعت نكرده باشد ۳ در هنگام استارت بايد در كنار استخر و در فاصله ۵ متري از سكوي استارت بايستد،تا وقت نگه داران بتوانند علامت استارت را ببينند و هم شنا گران علامت استارت را بشنوند.

وظايف داور وقت نگه داركه كنترل زمان و دقت انجام هر خط به عهده اوست او با صداي سوت استارتر تايمر را به كار انداخته و تا زماني كه در پايان هر مسابقه يك قسمت بدن شنا گر به ديواره پاياني برخورد و يا تماس حاصل نمايد او وقت را مي خواباند و سپس زمان شنا گر را روي برگه مخصوص ثبت ركورد نوشته،به سر داور تحويل مي نمايد.

▪ وظايف داوران استيل: كه در طول استخر قرار دارند چنانچه شنا گران از استيل مربوط به هر شنا خودداري نموده و دست و پاي شنا گر حركتي غير از استيل مربوط انجام دهد علت خطا ار نوشته و به داور گزارش مي دهد.

▪ داوران رده بندي: كه انتهاي استخر قرار دارند مراقب تماس بدن شنا گر به خطوط مربوط مي باشند تا تعيين نمايند شنا گر كدام خط زودتر از بقيه به خط پايان رسيده است و شنا گران بعدي كدامند.

▪ منشي كل: نتايج مربوط به شنا گران را در برگه مخصوص ثبت نموده و نتايج كل در چند نسخه تهيه و به هيئت و يا كميته برگزار كننده تحويل مي نمايد.

● نحوه امتياز بندي:

در استخرهايي كه ۶ سكو دارد مقام اول ۷ امتياز – مقام دوم ۵ امتياز – مقام سوم ۴ امتياز – مقام چهارم ۳ امتياز – مقام پنجم ۲ امتياز و مقام ششم ۱ امتياز كسب خواهد كرد.

در استخر هايي كه سكوي آنها ۸ تا است به نفر اول ۹ امتياز تعلق خواهد گرفت در مجموع شنا هاي انجام هر شنا گر امتيازات آن پشت و محاسبه مي شود و مقامهاي اول تا ششم اعلام مي شود.همين روش براي مسابقات تيمي نيز انجام مي شود(امدادي)با اين تفاوت كه تيم اول ۱۴ امتياز و تيم دوم ۱۲ امتياز و الي آخر.

ارسال نظر